Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə vətəndaş cəmiyyəti institutlarının mərkəzinə çevrilib.
Azərbaycan artıq regional deyil, həm də qlobal səviyyədə vətəndaş cəmiyyəti quruculuğu proseslərinin fəal iştirakçısına çevrildiyini nümayiş etdirdi.
Bu fikirləri Herbiand.az-a “İnnovativ Progress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədri Səidə Musayeva bildirib:
“Bildiyiniz kimi, 28-29 aprel 2025-ci il tarixlərində Bakıda Qlobal Cənub QHT Platformasının təsis olunması ilə bağlı təsis konfransı keçirildi. Bununla da Azərbaycan beynəlxalq vətəndaş cəmiyyəti məkanında mühüm bir mərhələyə imza atdı. Bu təşəbbüs ölkəmizin qlobal miqyasda artan nüfuzunu və strateji mövqeyini bir daha təsdiqlədi”.
Səidə Musayeva Bakıda Qlobal Cənub QHT Platformasının yaradılması ilə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə vətəndaş cəmiyyəti institutlarının mərkəzinə çevrildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev təsis konfransı iştirakçılarına ünvanladığı təbrik nitqində Azərbaycanın strateji mövqeyini və Qlobal Cənuba verdiyi önəmi vurğuladı.
Birlik sədrinin sözlərinə görə, Azərbaycan Milli QHT Forumunun bu təşəbbüslə çıxış etməsi ölkəmizin vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nə qədər yetkin və təşəbbüskar olduğunu göstərir:
“Bu, həm də QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Agentliyinin strateji baxışının və fəaliyyət fəlsəfəsinin real nəticəsidir. QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Agentliyi artıq qlobal trendləri izləyən və onlara uyğun çevik addımlar atan müasir bir institut kimi formalaşıb”.
28 aprel tarixində Azərbaycan Milli QHT Forumunun fəaliyyətində tarixi anlardan biri baş verdi. Həmin gün Azərbaycan Milli QHT Forumunun rəhbəri Ramil İskəndərli bir il müddətinə Qlobal Cənub QHT Platformasının müvəqqəti Baş katibi seçildi. Səidə Musayeva bildirib ki, Platforma inkişaf etməkdə olan ölkələrin QHT-lərini bir araya gətirərək, onların beynəlxalq səviyyədə səsini daha güclü şəkildə eşitdirməyə imkan yaradacaq. Bu da Azərbaycanın qlobal ədalət və bərabərlik prinsiplərinə əsaslanan yanaşmasının təzahürüdür:
“Qlobal Cənubun ortaq problemlərinin həlli, informasiya və təcrübə mübadiləsinin təşkili, həmçinin birgə layihələrin həyata keçirilməsi baxımından yeni bir beynəlxalq əməkdaşlıq modeli olaraq Bakıda formalaşmağa başlayır. İnanıram ki, bu platforma gələcəkdə humanitar, sosial və ekoloji sahələrdə birgə fəaliyyət üçün əsas koordinasiya mərkəzlərindən biri olacaq”.
Birlik sədrinin fikrincə, Azərbaycanın bu istiqamətdə atdığı addımlar bir daha sübut edir ki, ölkəmiz təkcə siyasi və iqtisadi deyil, eyni zamanda vətəndaş cəmiyyətinin inkişafında da qlobal səviyyədə liderliyə iddialıdır. Bakının beynəlxalq QHT platformasının mərkəzinə çevrilməsi isə bu liderliyin ən bariz göstəricisidir.

Азербайджан стал центром институтов гражданского общества на международном уровне.
Азербайджан продемонстрировал, что он стал активным участником процессов построения гражданского общества не только на региональном, но и на глобальном уровне.
Об этом в интервью Herbiand.az заявила председатель Общественного объединения «Инновационный прогресс и поддержка социально-экономического развития» Саида Мусаева:
«Как известно, 28–29 апреля 2025 года в Баку прошла учредительная конференция по созданию Платформы НПО Глобального Юга. Этим шагом Азербайджан открыл новую веху в международном пространстве гражданского общества. Эта инициатива вновь подтвердила растущий авторитет и стратегическую позицию нашей страны на глобальном уровне».
Саида Мусаева отметила, что создание Платформы НПО Глобального Юга в Баку сделало Азербайджан центром институтов гражданского общества на международной арене. Она добавила, что в поздравительном послании Президент Ильхам Алиев подчеркнул стратегическое положение Азербайджана и его значение для Глобального Юга.
По словам председателя объединения, выступление Национального форума НПО Азербайджана с этой инициативой показывает зрелость и активность институтов гражданского общества страны:
«Это также является реальным результатом стратегического видения и философии деятельности Агентства государственной поддержки НПО. Сегодня Агентство сформировалось как современный институт, который отслеживает глобальные тренды и оперативно на них реагирует».
28 апреля произошло историческое событие в деятельности Национального форума НПО Азербайджана — в этот день его руководитель Рамиль Искендерли был избран временным Генеральным секретарем Платформы НПО Глобального Юга сроком на один год. Саида Мусаева отметила, что Платформа объединит НПО развивающихся стран, позволив им громче заявить о себе на международной арене. Это является проявлением подхода Азербайджана, основанного на принципах глобальной справедливости и равенства:
«В Баку начинается формирование новой модели международного сотрудничества, направленной на решение общих проблем Глобального Юга, организацию обмена информацией и опытом, а также реализацию совместных проектов. Уверена, что в будущем эта платформа станет одним из главных координационных центров в гуманитарной, социальной и экологической сферах».
По мнению председателя объединения, шаги, предпринимаемые Азербайджаном в этом направлении, вновь доказывают, что страна претендует на лидерство не только в политической и экономической, но и в сфере развития гражданского общества на глобальном уровне. Превращение Баку в центр международной платформы НПО — яркое доказательство этого лидерства.