Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə vətəndaş cəmiyyəti institutlarının mərkəzinə çevrilib.
Azərbaycan artıq regional deyil, həm də qlobal səviyyədə vətəndaş cəmiyyəti quruculuğu proseslərinin fəal iştirakçısına çevrildiyini nümayiş etdirdi.
Bu fikirləri Herbiand.az-a “İnnovativ Progress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədri Səidə Musayeva bildirib:
“Bildiyiniz kimi, 28-29 aprel 2025-ci il tarixlərində Bakıda Qlobal Cənub QHT Platformasının təsis olunması ilə bağlı təsis konfransı keçirildi. Bununla da Azərbaycan beynəlxalq vətəndaş cəmiyyəti məkanında mühüm bir mərhələyə imza atdı. Bu təşəbbüs ölkəmizin qlobal miqyasda artan nüfuzunu və strateji mövqeyini bir daha təsdiqlədi”.
Səidə Musayeva Bakıda Qlobal Cənub QHT Platformasının yaradılması ilə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə vətəndaş cəmiyyəti institutlarının mərkəzinə çevrildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev təsis konfransı iştirakçılarına ünvanladığı təbrik nitqində Azərbaycanın strateji mövqeyini və Qlobal Cənuba verdiyi önəmi vurğuladı.
Birlik sədrinin sözlərinə görə, Azərbaycan Milli QHT Forumunun bu təşəbbüslə çıxış etməsi ölkəmizin vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nə qədər yetkin və təşəbbüskar olduğunu göstərir:
“Bu, həm də QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Agentliyinin strateji baxışının və fəaliyyət fəlsəfəsinin real nəticəsidir. QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Agentliyi artıq qlobal trendləri izləyən və onlara uyğun çevik addımlar atan müasir bir institut kimi formalaşıb”.
28 aprel tarixində Azərbaycan Milli QHT Forumunun fəaliyyətində tarixi anlardan biri baş verdi. Həmin gün Azərbaycan Milli QHT Forumunun rəhbəri Ramil İskəndərli bir il müddətinə Qlobal Cənub QHT Platformasının müvəqqəti Baş katibi seçildi. Səidə Musayeva bildirib ki, Platforma inkişaf etməkdə olan ölkələrin QHT-lərini bir araya gətirərək, onların beynəlxalq səviyyədə səsini daha güclü şəkildə eşitdirməyə imkan yaradacaq. Bu da Azərbaycanın qlobal ədalət və bərabərlik prinsiplərinə əsaslanan yanaşmasının təzahürüdür:
“Qlobal Cənubun ortaq problemlərinin həlli, informasiya və təcrübə mübadiləsinin təşkili, həmçinin birgə layihələrin həyata keçirilməsi baxımından yeni bir beynəlxalq əməkdaşlıq modeli olaraq Bakıda formalaşmağa başlayır. İnanıram ki, bu platforma gələcəkdə humanitar, sosial və ekoloji sahələrdə birgə fəaliyyət üçün əsas koordinasiya mərkəzlərindən biri olacaq”.
Birlik sədrinin fikrincə, Azərbaycanın bu istiqamətdə atdığı addımlar bir daha sübut edir ki, ölkəmiz təkcə siyasi və iqtisadi deyil, eyni zamanda vətəndaş cəmiyyətinin inkişafında da qlobal səviyyədə liderliyə iddialıdır. Bakının beynəlxalq QHT platformasının mərkəzinə çevrilməsi isə bu liderliyin ən bariz göstəricisidir.

Azerbaijan has become a center for civil society institutions at the international level.
Azerbaijan has demonstrated that it is becoming an active participant in civil society development processes not only on a regional, but also on a global level.
These thoughts were shared with Herbiand.az by Saida Musayeva, the Chairwoman of the Public Union for “Innovative Progress and Support for Socio-Economic Development”:
“As you know, on April 28–29, 2025, the founding conference for the establishment of the Global South NGO Platform was held in Baku. With this initiative, Azerbaijan has marked a significant milestone in the international civil society landscape. This step once again confirms our country’s growing global influence and strategic position.”
Saida Musayeva stated that the creation of the Global South NGO Platform in Baku has turned Azerbaijan into a center for civil society institutions on an international scale. She noted that in his congratulatory message to the participants of the founding conference, President Ilham Aliyev emphasized Azerbaijan’s strategic position and its commitment to the Global South.
According to the union chairwoman, the fact that the Azerbaijan National NGO Forum initiated this project shows how mature and proactive the country’s civil society institutions have become:
“This is also a tangible result of the strategic vision and operational philosophy of the Agency for State Support to NGOs. The Agency has evolved into a modern institution that follows global trends and responds swiftly to them.”
On April 28, a historic moment occurred in the activity of the Azerbaijan National NGO Forum — its head, Ramil Iskandarli, was elected as the interim Secretary-General of the Global South NGO Platform for one year. Saida Musayeva emphasized that the Platform will unite NGOs from developing countries, allowing their voices to be heard more strongly at the international level. This reflects Azerbaijan’s approach based on global justice and equality:
“A new model of international cooperation is beginning to take shape in Baku, aimed at solving common problems of the Global South, organizing information and experience exchange, and implementing joint projects. I believe this platform will become one of the key coordination hubs for joint efforts in humanitarian, social, and environmental fields.”
According to the chairwoman, the steps Azerbaijan is taking in this direction once again prove that the country aspires to global leadership not only in the political and economic spheres but also in civil society development. Baku’s emergence as a center for an international NGO platform is the clearest indicator of this leadership.