Eldar Əhədovun “Türk Toponimləri” kitabının təqdimat mərasimi
25 aprel 2025-ci il tarixində şairə, yazıçı, dilçi , pedaqoq,həmçinin “İnnovativ Progress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədri kimi Səidə Musayeva ,Eldar Əhədovun “Türk Toponimləri” kitabının təqdimat mərasimində iştirak etmişdir.
Tədbir zərif intizama malik məkanda,paytaxtın görkəmli mədəniyyət ocaqlarından birində-Yazıçılar İttifaqının zalında təşkil olunmuş,qonaqlar yüksək səviyyəli qonaqpərvərliklə qarşılanmışdır.
Eldar Əhədov şair-publisist, geoloq-alim kimi həm elmi araşdırmaları, həm də ədəbi yaradıcılığı ilə seçilən nadir istedaddır. Krasnoyarsk şəhərində yaşayan alim Azərbaycan torpağına bağlılığını ürək sözləri və düşünülmüş məqalələri, şeirləri ilə ifadə edir. Onun bir çox beynəlxalq və yerli
mükafatlara, orden və diplomlara layiq görülməsi həm elmi,həm də ədəbi aləmdəki nüfuzunun əyani sübutudur.
Təqdimat mərasimi dəyirmi masa formatında keçmiş,ölkəmizin tanınmış ziyalıları, alim və yazıçılar tarixi keçmişimizin izlərinə səyahət etmiş, türk toponimlərinin coğrafi-dilçilik aspektləri,
milli-mədəni irsimizdəki rolu barədə dərin müzakirələr aparmışlar.
Millət vəkili Fazil Mustafa,görkəmli oftalmoloq və yazıçı Paşa Qəlbinur,“Luç” ədəbi-yaradıcılıq Assosiyasiyanın sədri Tofiq Məlikli ,“El” jurnalının baş redaktoru Südabə Servi və başqa ziyalılarımız tədbirdə çıxış etmişdirlər.

On April 25, 2025, I, as a poet, writer, linguist, educator, and the chairwoman of the “Innovative Progress and Support for Socio-Economic Development” Public Union,
participated in the book launch of Eldar Əhədov’s “Turkish
Toponyms.”
The event took place in an elegantly designed venue, one of the capital’s prominent cultural centers, the Writers’ Union hall, where guests were warmly welcomed with high hospitality. Eldar Ahadov is a poet-journalist, geologist-scientist who stands out for his scientific research as well as literary creativity. Living in the city of Krasnoyarsk, the scholar expresses his connection to the Azerbaijani land through his heartfelt words and thoughtful articles and poems. His numerous international and local awards,medals, and diplomas serve as a testament to his prestige in
both the scientific and literary worlds.
The presentation was conducted in a roundtable format,where the prominent intellectuals, scientists, and writers of our country embarked on a journey through the traces of
our historical past, deeply discussing the geographical and linguistic aspects of Turkish toponyms and their role in our national and cultural heritage. During the event, speeches were made by Member of Parliament Fazil Mustafa, prominent ophthalmologist and writer Pasha Qalbinur,
president of the “Luç” literary-creative association Tofig Malikli, editor-in-chief of “El” magazine Sudaba Servi, and other intellectuals.