21 aprel 2025-ci il tarixində “İnnovativ Progress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə “İnnovativ düşüncə: İnkişafa doğru addımlar” adlı konfrans keçirildi.
QHT.az xəbər verir ki, baş tutan konfransda Azərbaycanın və Qazaxıstanın tanınmış ekspertləri, mütəxəssisləri, QHT-lərin sədriləri və qadın sahibkarlar iştirak ediblər. Tədbir Azərbaycan himni və şəhidlərin ruhuna 1 dəqiqəlik sükutla başladı. “İnnovativ Progress və Ekologiya”Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədri Səidə Musayeva “Məişət zorakılığına məruz qalan qadınların və uşaqların inkişafa doğru yolu” mövzusuna aid müzakirəni açıq elan etdi. Konfransda Qazaxıstanın QHT sədrləri Aliyə Saginbayeva və Saule Musina, Azərbaycanın QHT sədrləri Zülfiyyə Nuriyeva, Mehriban Abdullayeva, Rüxsarə Axundova, Firuzə Cəlilova, Zeynəb Hacıyeva, Tünzalə Əzimova, HR üzrə təlimçi Leyla Əsədullayeva,Tədris mərkəzi rəhbəri Cəmalə Naxçıvani, “Landau”məktəbinin müəllimi Xəyalə Şabanova, Avropa Gənclər Parlamentin üzvü məktəbli Leyla Naxçıvani və qadın sahibkarlar iştirak etmişdir.
Konfransda innovativ düşüncə ilə sosial-iqtisadi inkişafın yolları, qadınların cəmiyyətdəki rolu və qadınlara qarşı zorakılıq kimi vacib mövzular ətrafında geniş müzakirələr aparıldı. Tədbir həm praktiki, həm də nəzəri baxımdan zəngin çıxışlarla yadda qaldı. Mütəxəssislər cəmiyyətin dayanıqlı inkişafına aparan yollar, gənclərin innovasiyaya cəlb olunması, eləcə də gender əsaslı zorakılığın qarşısının alınması istiqamətində mühüm fikirlər səsləndirdilər. Tədbirin sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olundu və gələcək layihələr üçün əməkdaşlıq imkanları müzakirə edildi. Konfrans iştirakçıları arasında həm akademik, həm də ictimai fəal şəxslərin olması tədbirin interaktivliyini və müzakirələrin dərinliyini daha da artırdı. Bu kimi tədbirlər, birliyin cəmiyyətimizdə sosial şüurun formalaşdırılması, ekoloji və innovativ düşüncə tərzinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində gördüyü işlərin davamıdır.
Konfrans və gənc qadın rəssamların rəsm sərgisi Azərbaycan Milli QHT Forumunun zalında keçirildi. Azərbaycan Milli QHT Forumunun rəhbərliyinə təşkilatçılıqda göstərdiyi böyük əmək və dəstəyə görə təşəkkür bildirirlib.

21 апреля состоялась конференция «Инновационное мышление: шаги к развитию».
21 апреля 2025 года по инициативе и организации Общественного Объединения «Инновационный прогресс и экология, поддержка социально-экономического развития» состоялась конференция «Инновационное мышление: шаги к развитию».
Как сообщает QHT.az, в конференции приняли участие известные эксперты и специалисты из Азербайджана и Казахстана, председатели НПО и женщины-предприниматели. Мероприятие началось с исполнения Гимна Азербайджана и минуты молчания в память о павших шехидах. Председатель Общественного Объединения Саида Мусаева открыла обсуждение на тему «Путь к развитию женщин и детей, подвергшихся бытовому насилию».
В конференции приняли участие председатели НПО из Казахстана Алия Сагинбаева и Сауле Мусина, а также председатели НПО из Азербайджана — Зульфия Нуриева, Мехрибан Абдуллаева, Рухсара Ахундова, Фируза Джалилова, Зейнаб Гаджиева, Тюнзаля Азимова, HR-тренер Лейла Асадуллаева, руководитель учебного центра Джамала Нахичевани, преподаватель школы «Ландау» Хаяла Шабанова, учащаяся и член Европейского молодежного парламента Лейла Нахичевани и женщины-предприниматели.
На конференции были подробно обсуждены такие важные темы, как пути социально-экономического развития через инновационное мышление, роль женщин в обществе и насилие в отношении женщин. Мероприятие запомнилось насыщенными как практическими, так и теоретическими выступлениями. Специалисты высказали важные мнения о путях устойчивого развития общества, вовлечении молодежи в инновации и предотвращении гендерного насилия.
В конце мероприятия участникам были вручены сертификаты, а также обсуждены возможности сотрудничества по будущим проектам. Участие в конференции как академических, так и общественно активных лиц сделало дискуссии более глубокими и интерактивными.
Конференция и выставка картин молодых женщин-художников прошли в зале Национального форума НПО Азербайджана. Организаторы выразили благодарность руководству Национального форума НПО Азербайджана за большую помощь и поддержку в организации мероприятия.