”Məişət zorakılığı əleyhinə uğurlu təcrübələrin təşviqi” layihəsi çərçivəsində ikinci tədbir keçrildi.
11 iyul 2025-cil il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qeyri Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə “İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyi tərəfindən həyata keçirilən “Məişət zorakılığı əleyhinə uğurlu təcrübələrin təşviqi” qrant layihəsi çərçivəsində Sumqayıt şəhəri “Gənclər Evində” ikinci tədbir keçrildi. Tədbir 1 dəqiqəlik sükutla şəhidlərimizi yad etdikdən sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himnini səslənməsi ilə başladı.Tədbiri açıq elan edən “İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədri və layihə rəhbəri Səidə Musayeva məişət zorakılığı, xüsusilə qadınlara və uşaqlara qarşı baş verən zorakılıq halları, cəmiyyətin sosial təhlükəsizliyinə və sağlam inkişafına ciddi maneə yaratması haqında ətraflı məlumat verərək bildirdi ki, layihə çərçivəsində ümumilikdə beş tədbirin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Növbəti tədbir Bakı şəhərinin Qaradağ rayonunun Lökbatan qəsəbəsi ərazisində təşkil olunacaq. Dördüncü tədbir Xırdalan şəhərində, sonuncu – beşinci tədbir isə Bakı şəhərinin Xəzər rayonu ərazisində baş tutacaq.
Bu mövzunun daim gündəmdə saxlanılması dövlətimizin bu məsələyə verdiyi yüksək diqqətin və humanist siyasətin bariz nümunəsi olduğunu qeyd edən “İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədr müavini və tədbirin aparıcısı Cəmalə Naxçıvani layihə çərçivəsində hazırlanan təqdimatı iştirakçılara çatdırdı. Daha sonra layihənin eksperti hüquqşünas-psixoloq Natiq Babayev məişət zorakılığına qarşı mübarizənin yolları, hüquqi mexanizmləri, psixoloji dəstək xidmətləri və bu sahədəki uğurlu yerli və beynəlxalq təcrübələr haqqında məlumatı iştirakçılarla bölüşdü. Xüsusilə qadınların inkişafı, onların cəmiyyət həyatında fəal iştirakı, iqtisadi və sosial güclənməsi mövzularına öz çıxışında geniş yer verən Natiq Babayev sonda iştirakçıların çox saylı suallarınıda cavablandırdı.
“İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədri və layihə rəhbəri Səidə Musayeva tədbiri yekunlaşdırarkən bir daha qeyd etdi ki, layihənin mövzusunun əsas mahiyyəti olan “Məişət zorakılığı” təkcə ölkəmizdə deyil, bütün dünyada olduqca aktual bir mövzudur. Bu mövzunu bu gün də gündəmdə saxlamaq dövlətimizin bu məsələyə olan xüsusi diqqətidir. “İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədri və layihə rəhbəri Səidə Musayeva bildirir ki,vətəndaş cəmiyyəti olaraq Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi tərəfindən elan olunmuş qrant müsabiqəsinin bu istiqamətinə ona görə diqqət yetiriblər ki,“İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyi olaraq əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri də məhz qadınların və uşaqların inkişafı, onların qorunması və innovativ düşüncənin təşviqidir.
Birliyik, uzun illərdir müxtəlif sosial layihələr həyata keçirərək, vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına, maarifləndirmə işlərinə və psixoloji durumun möhkəmləndirilməsinə öz töhfəsini verir. Layihənin əsas məqsədi zorakılıq hallarının qarşısının alınmasına yönəlmiş uğurlu modelləri geniş ictimaiyyətə çatdırmaq, cəmiyyəti bu istiqamətdə maarifləndirmək və qadınların rolunu gücləndirməklə daha təhlükəsiz və sağlam sosial mühit formalaşdırmağa dəstək olmaqdır. “İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyi, təşəbbüsünü yüksək səviyyədə qiymətləndirib, qaliblər sırasında mükafatlandırdığı və layihəni dəstəklədiyi üçün Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin Müşahidə Şurasının üzvlərinə, icraçı direktor Aygün xanım Əliyevaya, eləcə də Katibliyin bütün əməkdaşlarına dərin təşəkkürünü bildirir.Tədbir zamanı İctimai Birliyinin üzvlərinin övladlarının əl işindən ibarət rəsm sərgisi və çay fasiləsi keçirildi.

Второе мероприятие в рамках проекта «Продвижение успешных практик противодействия домашнему насилию»
11 июля 2025 года в городе Сумгаит в Молодёжном доме состоялось второе мероприятие в рамках грантового проекта «Продвижение успешных практик противодействия домашнему насилию», реализуемого Общественным объединением «Инновационный прогресс и экология» при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики.Мероприятие началось с минуты молчания в память о шехидах и исполнением Государственного гимна Азербайджанской Республики.Открывшая мероприятие председатель Общественного объединения и руководитель проекта Саида Мусаева подробно рассказала о проблеме домашнего насилия, особенно по отношению к женщинам и детям, подчеркнув, что оно представляет серьёзную угрозу для социальной безопасности и здорового развития общества. Она отметила, что в рамках проекта планируется проведение пяти мероприятий. Следующее состоится в поселке Локбатан Карадагского района Баку. Четвёртое мероприятие пройдёт в городе Хырдалан, а последнее — пятое — в Хазарском районе столицы.
Заместитель председателя объединения и ведущая мероприятия Джамаля Нахчивани отметила, что постоянное внимание к данной теме является ярким примером гуманной политики и высокой государственной заботы. Она представила участникам подготовленную в рамках проекта презентацию.
Затем юрист-психолог и эксперт проекта Наиг Бабаев поделился с участниками информацией о путях борьбы с домашним насилием, юридических механизмах, услугах психологической поддержки, а также об успешных местных и международных практиках. В своём выступлении он особенно акцентировал внимание на развитии женщин, их активном участии в общественной жизни, экономическом и социальном укреплении. В завершение он ответил на многочисленные вопросы участников.
Подводя итоги мероприятия, Саида Мусаева вновь подчеркнула, что домашнее насилие — это проблема не только для нашей страны, но и для всего мира. Поддержание этой темы в фокусе внимания является свидетельством особого отношения нашего государства к данной проблеме. Она добавила, что как представитель гражданского общества, организация уделила внимание именно этому направлению объявленного Агентством конкурса, поскольку одной из приоритетных сфер деятельности объединения «Инновационный прогресс и экология» является развитие и защита женщин и детей, а также продвижение инновационного мышления.
Объединение на протяжении многих лет реализует различные социальные проекты, вносит вклад в развитие гражданского общества, просветительскую деятельность и укрепление психологического состояния общества.
Основная цель проекта — донести до широкой общественности успешные модели предотвращения насилия, просвещать общество в данном направлении и способствовать созданию более безопасной и здоровой социальной среды через усиление роли женщин.
Общественное объединение выражает глубокую благодарность членам Наблюдательного совета Агентства государственной поддержки НПО Азербайджанской Республики, исполнительному директору госпоже Айгюн Алиевой, а также всем сотрудникам Секретариата за высокую оценку инициативы, включение в число победителей и поддержку проекта. Также выражается благодарность председателю Национального форума неправительственных организаций Рамилю Искендерли и всем сотрудникам форума за содействие в организации мероприятия.
В рамках мероприятия состоялась выставка рисунков, выполненных детьми членов Общественного объединения, а также была организована чайная пауза.