“Məişət zorakılığı əleyhinə uğurlu təcrübələrin təşviqi” layihəsi çərçivəsində ilk tədbir keçrildi
9 iyul 2025-cil il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qeyri Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə “İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyi tərəfindən həyata keçirilən “Məişət zorakılığı əleyhinə uğurlu təcrübələrin təşviqi” qrant layihəsi çərçivəsində ilk tədbir keçrildi.
Tədbir 1 dəqiqəlik sükutla şəhidlərimizi yad etdikdən sonra Azərbaycan Respublikasının dövlət himnini səslənməsi ilə başladı.
Tədbiri açıq elan edən “İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədri və layihə rəhbəri Səidə Musayeva məişət zorakılığı, xüsusilə qadınlara və uşaqlara qarşı baş verən zorakılıq halları, cəmiyyətin sosial təhlükəsizliyinə və sağlam inkişafına ciddi maneə yaratması haqında ətraflı məlumat verərək bildirdi ki, layihə çərçivəsində ümumilikdə beş tədbirin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Növbəti tədbir Sumqayıt şəhərində, üçüncüsü isə Bakı şəhərinin Qaradağ rayonunun Lökbatan qəsəbəsi ərazisində təşkil olunacaq. Dördüncü tədbir Xırdalan şəhərində, sonuncu – beşinci tədbir isə Bakı şəhərinin Xəzər rayonu ərazisində baş tutacaq.
Bu mövzunun daim gündəmdə saxlanılması dövlətimizin bu məsələyə verdiyi yüksək diqqətin və humanist siyasətin bariz nümunəsi olduğunu qeyd edən “İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədr müavini və tədbirin aparıcısı Cəmalə Naxçıvani layihə çərçivəsində hazırlanan təqdimatı iştirakçılara çatdırdı. Daha sonra layihənin eksperti hüquqşünas-psixoloq Natiq Babayev məişət zorakılığına qarşı mübarizənin yolları, hüquqi mexanizmləri, psixoloji dəstək xidmətləri və bu sahədəki uğurlu yerli və beynəlxalq təcrübələr haqqında məlumatı iştirakçılarla bölüşdü. Xüsusilə qadınların inkişafı, onların cəmiyyət həyatında fəal iştirakı, iqtisadi və sosial güclənməsi mövzularına öz çıxışında geniş yer verən Natiq Babayev sonda iştirakçıların çox saylı suallarınıda cavablandırdı.
“İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədri və layihə rəhbəri Səidə Musayeva tədbiri yekunlaşdırarkən bir daha qeyd etdi ki, layihənin mövzusunun əsas mahiyyəti olan “Məişət zorakılığı” təkcə ölkəmizdə deyil, bütün dünyada olduqca aktual bir mövzudur. Bu mövzunu bu gün də gündəmdə saxlamaq dövlətimizin bu məsələyə olan xüsusi diqqətidir. Biz vətəndaş cəmiyyəti olaraq Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi tərəfindən elan olunmuş qrant müsabiqəsinin bu istiqamətinə ona görə diqqət yetirdik ki,“İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyi olaraq əsas fəaliyyət istiqamətlərimizdən biri də məhz qadınların və uşaqların inkişafı, onların qorunması və innovativ düşüncənin təşviqidir. Birliyimiz, uzun illərdir müxtəlif sosial layihələr həyata keçirərək, vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına, maarifləndirmə işlərinə və psixoloji durumun möhkəmləndirilməsinə öz töhfəsini verir.
Layihənin əsas məqsədi zorakılıq hallarının qarşısının alınmasına yönəlmiş uğurlu modelləri geniş ictimaiyyətə çatdırmaq, cəmiyyəti bu istiqamətdə maarifləndirmək və qadınların rolunu gücləndirməklə daha təhlükəsiz və sağlam sosial mühit formalaşdırmağa dəstək olmaqdır. “İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyi, təşəbbüsünü yüksək səviyyədə qiymətləndirib, qaliblər sırasında mükafatlandırdığı və layihəni dəstəklədiyi üçün Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin Müşahidə Şurasının üzvlərinə, icraçı direktor Aygün xanım Əliyevaya, eləcə də Katibliyin bütün əməkdaşlarına dərin təşəkkürünü bildirir. Eyni zamanda tədbirin keçrilməsi üçün  şərait yaratdığı üçün Milli Qeyri-Hökumət Təşkilatları Forumunun sədri Ramil İsgəndərliyə və Forumun bütün əməkdaşlarına dərin minnətdarlıqlarını bildirirlər.Tədbir zamanı birliyin üzvlərinin övladlarının əl işindən ibarət rəsm sərgisi keçirildi.

В рамках проекта “Продвижение успешных практик противодействия домашнему насилию” состоялось первое мероприятие
9 июля 2025 года в рамках грантового проекта “Продвижение успешных практик противодействия домашнему насилию”, реализуемого Общественным объединением “Инновационный прогресс и экология” при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики, было проведено первое мероприятие.
Мероприятие началось с минуты молчания в память о шехидах, после чего прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Открывая мероприятие, председатель Общественного объединения “Инновационный прогресс и экология” и руководитель проекта Саида Мусаева подробно рассказала о проблеме домашнего насилия, особенно в отношении женщин и детей, подчеркнув, что это явление представляет серьёзную угрозу для социальной безопасности и здорового развития общества. Она сообщила, что в рамках проекта планируется провести всего пять мероприятий. Следующее мероприятие состоится в городе Сумгаит, третье – в поселке Локбатан Карадагского района Баку. Четвёртое мероприятие пройдёт в городе Хырдалан, а пятое – в Хазарском районе Баку.
Заместитель председателя объединения и ведущая мероприятия Джамаля Нахчивани отметила, что постоянное внимание к данной теме — яркое проявление гуманной политики и высокого уровня внимания нашего государства к этому вопросу. Она представила участникам подготовленную в рамках проекта презентацию. Затем эксперт проекта, юрист-психолог Наиг Бабаев поделился с участниками информацией о путях борьбы с домашним насилием, правовых механизмах, услугах психологической поддержки, а также успешных местных и международных практиках в этой области. В своём выступлении он уделил особое внимание развитию женщин, их активному участию в общественной жизни, экономическому и социальному укреплению. В завершение он ответил на многочисленные вопросы участников.
Подводя итоги мероприятия, председатель объединения и руководитель проекта Саида Мусаева вновь подчеркнула, что тема домашнего насилия актуальна не только для нашей страны, но и для всего мира. Поддержание этой темы на повестке дня сегодня является показателем особого внимания нашего государства к данной проблеме. Саида Мусаева отметила, что как гражданское общество, они уделили внимание именно этому направлению объявленного Агентством государственной поддержки НПО грантового конкурса, потому что одной из основных сфер деятельности объединения “Инновационный прогресс и экология” является развитие и защита женщин и детей, а также продвижение инновационного мышления.
Объединение на протяжении многих лет реализует различные социальные проекты, вносит вклад в развитие гражданского общества, просветительскую деятельность и укрепление психологического состояния общества.Основная цель проекта — донести до широкой общественности успешные модели, направленные на предотвращение случаев насилия, просвещать общество в этом направлении и способствовать формированию более безопасной и здоровой социальной среды за счёт усиления роли женщин.
Общественное объединение “Инновационный прогресс и экология” выражает глубокую благодарность членам Наблюдательного совета Агентства государственной поддержки НПО Азербайджанской Республики, исполнительному директору госпоже Айгюн Алиевой, а также всем сотрудникам Секретариата за высокую оценку инициативы, награждение проекта и его поддержку. Также выражается искренняя благодарность председателю Национального форума неправительственных организаций Рамилю Искендерли и всем сотрудникам форума за создание условий для проведения мероприятия.