COP29-a doğru: QHT-lərin Yaşıl Hərəkatı
2024-cü il noyabrın 1-də Bakının Dənizkənarı Bulvarında keçirilən “COP29-a doğru: QHT-lərin Yaşıl Hərəkatı” adlı tədbir və yürüşdə “İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədri Səidə Musayeva da iştirak etmişdir. Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin və Azərbaycan Milli QHT Forumunun təşkilatçılığı, Azərbaycan Velosiped Federasiyasının dəstəyi ilə təşkil olunmuş bu genişmiqyaslı tədbirdə 150-yə yaxın QHT nümayəndəsi və vətəndaş cəmiyyəti fəalları bir araya gəlmişdir.
Tədbir Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin xatirəsinin yad olunması ilə başlayaraq, yaşıl düşüncəyə dəstək və cəmiyyətin maarifləndirilməsi istiqamətində önəmli mesajlarla davam etmişdir.
Velosiped yürüşünə start verilməzdən əvvəl “Kapital Bank” və “Qırmızı Ürəklər” Fondu tərəfindən “COP29-a doğru: QHT-lərin Yaşıl Hərəkatı” çərçivəsində iştirak edən 5 şəhid övladına velosiped hədiyyə olunub. Bu addım dövlət qurumları, qeyri-hökumət təşkilatları və özəl sektor arasında əməkdaşlığın və birgə fəaliyyətin nümunəsi kimi qiymətləndirilib.
Velosiped yürüşündə Azərbaycan Velosiped Federasiyası, “Azərbaycan Əlil Velosipedçilərə Dəstək” İctimai Birliyi və “Arabaçı Əlillər” İctimai Birliyinin üzvləri də fəal iştirak etmiş, inklüziv iştirak üçün xüsusi şərait yaradılmışdır.
Tədbir iştirakçıları həmçinin Dənizkənarı Milli Parkda yerləşən COP29 İnformasiya Mərkəzini ziyarət edərək COP29-la bağlı geniş məlumat və təqdimatlarla tanış olmuşlar.

Towards COP29: The Green NGO Movement
On November 1, 2024, the event and march titled “Towards COP29: NGOs’ Green Movement” was held at the Seaside Boulevard in Baku, where Saida Musayeva, the chairperson of the Public Union “Innovative Progress and Support for Ecological and Socio-Economic Development,” also participated. The large-scale event, organized by the Agency for State Support to Non-Governmental Organizations and the Azerbaijan National NGO Forum, with the support of the Azerbaijan Bicycle Federation, brought together nearly 150 NGO representatives and civil society activists.
The event began by commemorating the martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and continued with significant messages promoting green thinking and raising awareness within society.
Before the start of the bicycle ride, five children of martyrs participating in “Towards COP29: NGOs’ Green Movement” were presented with bicycles by “Kapital Bank” and the “Red Hearts” Foundation. This initiative was regarded as a model of collaboration and joint action between government agencies, non-governmental organizations, and the private sector.
Members of the Azerbaijan Bicycle Federation, the “Support for Disabled Cyclists of Azerbaijan” Public Union, and the “Wheelchair Disabled” Public Union actively participated in the bicycle ride, with special arrangements made to ensure inclusive participation.
Participants of the event also visited the COP29 Information Center located in the Seaside National Park, where they received extensive information and presentations about COP29.