Piylənmə, artıq bədən çəkisi, qeyri-sağlam qidalanmaya qarşı maarifləndirmə” adlı tədbirdə
“İnnovativ Proqress və Ekologiya” Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin sədri Səidə Musayeva 2024-cü ilin 5 oktyabr tarixində Azərbaycan Milli QHT Forumu tərəfindən təşkil olunan “Piylənmə, artıq bədən çəkisi, qeyri-sağlam qidalanmaya qarşı maarifləndirmə” adlı tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdə Laparoskopik bariatrik-metabolik cərrah, ümumi cərrah, Azərbaycan Bariatrik-Metabolik Cərrahlar Assosiasiyasının Sədri, tanınmış alim və praktik mütəxəssis Tariel Omarov da çıxış edərək bu sahədəki elmi yeniliklərdən, uğurlu təcrübələrdən, eləcə də piylənmənin və qeyri-sağlam qidalanmanın insan sağlamlığına təsirindən danışıb. Onun çıxışı iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb və maarifləndirici xarakter daşıyıb.
Xüsusilə gənc nəsildə sağlam qidalanma mədəniyyətinin formalaşdırılmasının, sosial maarifləndirmə tədbirlərinin artırılmasının və bu sahədə QHT-lərin üzərinə düşən vəzifələrin mühüm olduğu qeyd edilib
Tədbir yalnız elmi biliklərin paylaşılması ilə deyil, həm də vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri, QHT rəhbərləri və sahə üzrə mütəxəssislər arasında faydalı əlaqələrin qurulması baxımından uğurlu bir təşəbbüs oldu.
Çox qürurvericidir ki, Azərbaycanın belə peşəkar tibb sahəsində imzasını atmış həkimləri və elm adamları var.

На мероприятии «Ожирение, избыточный вес, просвещение против нездорового питания»
Председатель Общественного объединения поддержки социально-экономического развития «Инноватив Прогресс и Экология» Саида Мусаева 5 октября 2024 года приняла участие в мероприятии на тему «Ожирение, избыточный вес, просвещение против нездорового питания», организованном Национальным форумом НПО Азербайджана.
На мероприятии выступил также лапароскопический бариатрический и метаболический хирург, общий хирург, председатель Ассоциации бариатрических и метаболических хирургов Азербайджана, известный ученый и практик Тариэль Омаров. Он рассказал об актуальных научных новинках, успешном опыте, а также о влиянии ожирения и нездорового питания на здоровье человека. Его выступление вызвало большой интерес и носило просветительский характер.
Особо было отмечено значение формирования культуры здорового питания среди молодежи, усиления просветительских мероприятий и важной роли, которую в этом процессе играют неправительственные организации.
Мероприятие стало успешной инициативой не только с точки зрения обмена научными знаниями, но и как платформа для установления полезных связей между представителями гражданского общества, руководителями НПО и профильными специалистами.
Очень гордо осознавать, что у Азербайджана есть такие профессиональные врачи и учёные, оставившие свой след в медицине.